Historia

Troszkę historii…

 

Zespół „Robcusie” szczyci się barwną i odległą przeszłością. Swoimi korzeniami sięga okresu międzywojennego ( dokładnie 1935r.), kiedy to powstał pierwszy i na ten czas jedyny na Podhalu dziecięcy zespół regionalny, działający przy Związku Podhalan w Rabce, prowadzonym przez Jana Kapłona.

Czas wojny przerwał jego działalność aż do roku 1961, kiedy to reaktywowany Związek Podhalan Oddział Gorczański w Rabce utworzył zespół pieśni i tańca z własną góralską muzyką dziecięcą, prowadzoną przez Michała Mirgę, działający pod nazwą „ KROPIANKA”.

W 1982 r. instruktorami nauki śpiewu i tańca zostają Barbara Knapczyk i Jan Surówka, a w 1985 r. po odejściu Barbry Knapczyk jej miejsce zajmuje Anna Dobrzańska.

W latach 90-tych instruktorem zostaje Dorota Majerczyk a kierownikiem zespołu Józef Luberda, wtedy też zespół zmienia nazwę na DZIECIĘCY ZESPÓŁ REGIONALNY „ ROBCUSIE ”   im. Antoniny Zachary-Wnękowej, rabczańskiej poetki.

W 2005 r. opiekunami zostają Jan Surówka i Józef Luberda a pomagają im Ewelina a później Barbara Luberda.

Od 2009 r. po dzień dzisiejszy przygotowaniem do kolejnych prezentacji zajmują się instruktorzy : Anna Ceremuga oraz Jan Surówka.

W 2009 r. powstaje też drugi, dorosły zespół, który w styczniu 2011 r. przyjmuje nazwę „ROBCANIE”, składający się pierwotnie z rodziców „ROBCUSI”, oraz osób, które tańczyły i śpiewały w dawnej „KROPIANCE”. Kumotrami tegoż zespołu zostali; Ewa Przybyło, Brmistrz Miasta Rabki-Zdroju i Jan Hamerski, w-ce Prezes ówczesnego Zarządu Głównego Związku Podhalan .

„Robcusie” rokrocznie uczestniczą w naszych, rabczańskich uroczystościach tj.; w czasie Świąt Bożego Narodzenia inscenizują góralskie jasełka, przygotowują palmy na organizowane przez Muzeum im. Wł. Orkana konkursy Palm Wielkanocnych , oraz odświeżają zapomniane już Zwyki Wielkopostne i Wielkanocne. Uświetniają też swoją obecnością rabczańskie uroczystości zarówno kościelne jak i świeckie.

Ostatnimi czasy zespoły, dziecięcy i dorosły, gościły między innymi na Ziemi Krakowskiej, Kalwarii, Skalbmierzu, Szczawnicy, Białym Dunajcu, Zakopanym, Katowicach, Karlinie, Świnoujściu a także poza granicami kraju; między innymi Słowacji, Czech, Francji czy Chorwacji odnosząc sukcesy i masę wyróżnień.

Zespoły są też bohaterami nagrań dla telewizji Polonia, TVN, TVN Turbo TTV, TV Silezja czy Regionalnej Telewizji Kraków, a w TVP1 można je było wielokrotnie zobaczyć podczas corocznego Tour de Pologne.

 

Teraźniejszość…

 

Zespół jest bohaterem nagrań dla telewizji Polonia, TVN, TVN Turbo czy Regionalnej Telewizji Kraków, a w TVP1 można go było wielokrotnie zobaczyć podczas corocznego Tour de Pologne. We wrześniu 2010 roku, na zaproszenie zespołu regionalnego Kameń z Siraća, zespół występował w Chorwacji. W Siraću wziął udział w Tamtejszych Dniach Śliwy. Dzieci z Rabki przyjęte zostały także przez władze Daruwara, dając popis swego kunsztu taneczno-śpiewaczego na rynku tego pięknego miasteczka. Odwiedziły także Sanktuarium Maryjne w Mariji Bistricy, stadninę koni w Lipiku oraz obowiązkowo stolicę Chorwacji-Zagrzeb.

W 2011r. podczas corocznego Konkursu Palm Wielkanocnych, nasza palma została uznana za Najbardziej Oryginalną Palmę Wielkanocną. W kwietniu 2011r.”Robcusie” zostały zaproszone na XVIII Dziecięcy Festiwal Piosenki Religijnej do Katowic-Kostuchny, gdzie wystąpiły jako Gość Specjalny prezentując nasz folklor śląskiej widowni. W maju dzieci uczestniczyły w II Tatrzańskim Przeglądzie Dziecięcych Zespołów Regionalnych w Zakopanym, rywalizując z innymi zespołami z Podhala o statuetkę „Złote Kierpce”. Swoją prezentacją wywalczyły tam III miejsce, zdobywając „Brązowe kierpce”. Sierpień to także miesiąc sukcesów naszych dzieci. Podczas VII Festiwalu Młodych Talentów w Karlinie zdobyły one jedną z dwóch prestiżowych nagród – „Grand Prix Publiczności”, wyprzedzając 19 innych zespołów z 6 krajów Europy.

2012 rok dzieciaki rozpoczęły od wyjazdu do Chorwacji gdzie zostały zaproszone i przyjęte przez biogradzki zespół regionalny „Kralj Tomislav”, oraz proboszcza tamtejszej romańskiej Katedry św. Anastazji, uświetniając swoim śpiewem i tańcem Święto Biogradu na Moru. Dały także koncert polskich kolęd i pastorałek w tejże katedrze wzruszając do łez nie tylko Polaków ale także i samych Chorwatów. W wolnym czasie zwiedziły Biograd na Moru i pobliski Zadar, miasta leżące w Północnej Dalmacji nad Adriatykiem na Chorwacji.

W maju „Robcusie” powtórzyły ubiegłoroczny sukces zdobywając powtórnie statuetkę „Brązowe kierpce”, występując w zakopiańskim III Przeglądzie Dziecięcych Zespołów Regionalnych. Tematem swojej prezentacji były zabawy dzieci w dawnych czasach na polanie.

We wrześniu tego roku dzieci zdobyły I miejsce w II Festiwalu Zespołów Regionalnych Beskidu Wyspowego pt. „Beskidzka Podkówecka”, odbywającego się w Słopnicach. Nadmienić należy iż w roku 2011, w pierwszym tego typu festiwalu w Dobrej, zajęły III miejsce. W listopadzie 2012 roku przedstawiciele naszego zespołu; Lidia Trojanowska i Paweł Wójciak oraz Magalena Wójciak i Dariusz Surówka wywalczyli wyróżnienia w swoich kategoriach wiekowych na XIII Konkursie Młodych Toniecników w Białym Dunajcu.

Rok 2013 dzieci rozpoczęły od uczestnictwa w pierwszym rabczańskim „Orszaku Trzech Króli”, gdzie przedstawiły tradycyjne góralskie jasełka. W tymże też okresie gościły z kolędą w Częstochowie w Parafii św. Faustyny Dziewicy. W maju tego roku zespół brał udział w Tatrzańskiej Majówce prezentując program „Zabawy w izbie”.

W lipcu zespoły wyjechały do Biogradu na Chorwacji uświetniając swoimi występami miejscowe uroczystości.

W grudniu tego roku „Robcusie” i „Robcanie” gościły u naszych południowych sąsiadów w Namestowie, na Słowacji, na zaproszenie przedstawicieli tego miasta oraz Lodowych niedźwiedzi z Bratysławy na Pierwsze Zimowe Pływanie w Jeziorze Orawskim.

Teraźniejszość cd…
W marcu swoimi występami uświetniały Forum Sekretarzy Miast Południowej Polski odbywające się w pensjonacie Prezydent w Rabce, oraz uroczystość dziękczynną „Za dar kanonizacji Jana Pawła II” Dekanatu Rabczańskiego w krakowskim Centrum Jana Pawła II.

Kwiecień to tradycyjna Watra przy szałasie ZP z procesją do ogrodu różańcowego i złożenie wiązanki przy pomniku Ojca św. Jana Pawła II, oraz modlitewne czuwanie przy Grobie Pana Jezusa w Wielki Piątek w kościele św. Marii Magdaleny w Rabce.

Zespoły brały też udział w drodze krzyżowej prowadzonej z kościoła św. Marii Magdaleny do kościoła św. Teresy w Rabce-Zdrój

Góralskie zespoły regionalne „Robcusie” i ”Robcanie”, działające przy Gorczańskim Oddziale Związku Podhalan w Rabce – Zdroju, rok 2014 rozpoczęły od odwiedzin okolicznych parafii. Byli w Chabówce, Naprawie, Lubomierzu, Niepołomicach, oraz naszych rodzimych rabczańskich parafii, pamiętając też o rabczańskich instytucjach czy domach wczasowych.

6 stycznia, podczas święta Objawienia Pańskiego, uczestniczyły w II Orszaku Trzech Króli, gdzie wspólnie z innymi mieszkańcami, turystami i kuracjuszami brały udział w największych na świecie ulicznych jasełkach.

W święto Ofiarowania Pańskiego, przypadające na 2 luty, uczestniczyły w IV Rabczańskim Kolędowaniu w parafii św. Teresy w Rabce – Zdrój.

Pod koniec lutego zespoły wystąpiły w Ośrodku Wczasowo – Rekolekcyjnym Caritas Archidiecezji Krakowskiej im. Jana Pawła II.

Wielki Post to wspólna Droga Krzyżowa, która rozpoczęła się uroczyście w kościele św. Magdaleny i prowadziła do kościoła św. Teresy ulicami naszego miasta.

Niedziela Palmowa to tradycyjne już wspólne ubieranie palmy oraz sama oprawa uroczystości a także występy na Konkursie Palm przy muzeum im. Władysława Orkana w Rabce – Zdroju.

17 kwietnia Robcusie i Robcanie uczestniczyli w nagraniu do programu „Kawa czy herbata” dla telewizji TVP info.

W maju dziecięcy zespół uczestniczył w V Tatrzańskim Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych „O Złote Kierpce”.

W czerwcu przedstawiciele zespołów dały oprawę uroczystemu otwarciu „Muzeum Górali i Zbójników” przy Muzeum Gorczańskim im. Jana Fudali w Rabce – Zdroju.

12 lipca obydwa zespoły uczestniczyły w nocnym wyjściu na Luboń Wielki gdzie uświetnili mszę św., oraz wystąpili przed uczestnikami wyprawy z cyklu „Odkryj Beskid Wyspowy”.

W sierpniu Związek Podhalan z Rabki organizował Festyn Gorczański, na którym zarówno młodsi jak i starsi należący do zespołów tańczyli na scenie rabczańskiego amfiteatru.

W listopadzie zespoły występowały w Starej Winiarni w Mszanie Dolnej na organizowanych tam Targach Ślubnych.

10 grudnia Robcusie i Robcanie wyjechali do Zamościa, gdzie byli gościem specjalnym na organizowanym tam Przeglądzie Twórczości Jasełkowej i Kolędniczej przez zamojskie koło Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym pt. „Święta po góralsku”.

Góralskie zespoły regionalne Robcusie i Robcanie, działające przy ZP w Rabce-Zdrój, tradycyjnie już jak rok-rocznie, rok 2015 rozpoczęły kolędowo.

Odwiedziliśmy w tym czasie członków rabczańskiego Oddziału Związku Podhalan z życzeniami świąteczno-noworocznymi. Nie obyło się też bez wizyty w rabczańskich instytucjach, gdzie byliśmy serdecznie witani przez ich właścicieli oraz pensjonariuszy szpitali i sanatoriów a także wczasowiczów oraz samych turystów.

Członkowie naszych zespołów uświetniali też uroczyście świąteczne msze św. w swoich rodzimych parafiach, począwszy od Pasterki na Śnieżnicy a kończąc okres kolędowy w Parafii św. Teresy na corocznym Rabczańskim Kolędowaniu.

06 stycznia po raz kolejny ulicami Rabki-Zdrój przeszedł Orszak Trzech Króli. Pochód rozśpiewanych kolędników głoszących dobrą nowinę o narodzeniu Chrystusa, przemaszerował z kościoła św. Teresy, gdzie na jego rozpoczęcie odprawiona została msza św. Dzieciaki wraz z dorosłymi niosły na głowach korony, symbol święta Trzech Króli, śpiewając kolędy i pastorałki.

Święta Wielkanocne to 57 Konkurs Palm Wielkanocnych, na którym Robcusie i Robcanie tradycyjnie już zaprezentowały swoje dzieło, a w Wielką Sobotę zgromadzili się wspólnie z rzeszą Rabczan pod Muzeum im. Wł. Orkana na Zwykach Wielkopostnych.

Były przyśpiewki góralskie i pokazy pradawnych zwyczajów, przepędzanie zła kołatkami, święcenie wody, opalanie goginek.

02 kwietnia wieczorem w szałasie Związku Podhalan w Rabce, członkowie zespołów uczestniczyli w kolejnym już spotkaniu modlitewnym przypadającej tego roku 10 rocznicy odejścia do Domu Ojca naszego ukochanego Jana Pawła II. Wspólnie ze zgromadzonymi rabczanami modlili się i wspominali papieża wierszami, pieśniami religijnymi i śpiewkami góralskimi.

04 lipca zespoły uczestniczyły w popularnym cyklu letnich wędrówek po szczytach Beskidu Wyspowego. Było to nocne wejście na szczyt Lubonia Wielkiego, gdzie brały czynny udział w oprawie mszy św. oraz pokazali przybyłym tam górskim wędrowcom to nad czym pracują na co dzień.

Sierpień tegoż roku przyniósł ze sobą dwa wielkie święta. Związek Podhalan oddział Rabka obchodził uroczyście swoje 85 lecie istnienia, a my świętowaliśmy wraz z nimi 55 lecie powstania Dziecięcego Zespołu Regionalnego „KROPIANKA”, który to w późniejszym czasie przyjął nazwę „ROBCUSIE”.

W tym miesiącu odbyły się też dożynki gminne w sołectwie Ponice, na których to zaprezentowaliśmy swój wieniec dożynkowy.

W październiku natomiast pojechaliśmy ze swoimi programami do Szaflar oraz Ludźmierza, gdzie dziękowaliśmy za pomyślne obchody swojego jubileuszu. Po modlitwie w sanktuarium ludźmierskim był czas na złożenie kwiatów i zapalenie symbolicznego znicza pamięci przed pomnikiem św. Jana Pawła II w sanktuaryjnym ogrodzie różańcowym.

W grudniu dzieciaki odwiedził św. Mikołaj, wręczając im prezenty jako podziękowanie za wspaniałą pracę przez cały rok.

Zespoły uczestniczą też w innych cyklicznych spotkaniach organizowanych przez rabczański oddział Związku Podhalan, Opłatek czy Święcone.

Rok 2016 w działalności naszych zespołów, działających przy Związku Podhalan w Rabce – Zdroju, to kolejny rok ciężkiej i wytężonej pracy na rzecz naszej rodzimej kultury i jej promocji.

Naszym, czyli opiekunów, zadaniem jest krzewienie jej wśród naszej zespołowej dziatwy, która jest na nią bardzo otwarta. Nie można tego lepiej zrobić jak przez spotkania ze starszymi członkami ZP na tradycyjnym Opłatku, oraz przez same występy zarówno tutaj na miejscu jak i daleko w świecie.

Początek roku to okres kolęd i pastorałek. Nasze dzieciaki i młodzież zespołowa uczestniczyły w tym czasie w góralskiej Pasterce na Śnieżnicy, oprawiły swoim śpiewem „Orszak Trzech Króli” ,oraz uświetniały swoją oprawą Świąteczno – Noworoczne msze św. w naszych rodzimych rabczańskich parafiach. Odwiedziliśmy też wtedy z kolędą naszych zaprzyjaźnionych podhalańskich przedsiębiorców oraz rabczańskie instytucje, na czele z Urzędem Miasta, Szpitalem Kardiologicznym, Śląskim Centrum czy Domem Pomocy Społecznej.

Miesiąc luty to dwie duże imprezy miejskie, w której Robcusie i Robcanie uczestniczyły. Pierwsza to „ VI Rabczańskie Kolędowanie ”w Parafii Św. Teresy oraz „IV memoriał Marii Kaczyńskiej” na stoku narciarskim Polczakówka.

W marcu tego roku braliśmy czynny udział w Drodze Krzyżowej ulicami naszego miasta z Parafii św. Marii Magdaleny do św. Teresy a także daliśmy oprawę Niedzieli Palmowej prezentyjąc naszą wspólnie wykonaną 19 metrową palmę.

W kwietniu odbyło się tradycyjne Święcone Związku Podhalan oddziału w Rabce – Zdrój. Dzieci i młodzież miała kolejną okazję do spotkania się ze starszymi członkami ZP nie tylko z naszej miejscowości ale także z delegacjami z całego Podhala zaproszonymi na tę uroczystość.

W czerwcu dzieciaki miały swoje święto, Dzień Dziecka. Z racji tego wyjechaliśmy na całodniową wycieczkę do Zatoru, do parku rozrywki, gdzie Robcusie wspaniale spędziły czas ze swoimi rówieśnikami z zespołu.

Lipiec to nocne wejście na Luboń Wielki, gdzie o północy uczestniczyliśmy we Mszy św. organizowanej przez Związek Podhalan w Rabce – Zdrój, w cyklicznej imprezie pt. „Odkryj Beskid Wyspowy”. Zespoły promowały tam nasz region oraz naszą góralską kulturę wśród ludzi przybyłych z całego świata. W tym miesiącu odbyły się też „Światowe Dni Młodzieży” w Krakowie. Miasto Rabka – Zdrój gościła w ten czas wielu młodych ludzi. Starsze Robcusie oraz Robcanie czynnie angażowały się w to ogromne przedsięwzięcie promując nasz region, nasze miasto na całym świecie.

W sierpniu było troszkę odpoczynku. Uczestniczyliśmy tylko w naszym rodzimym „Festynie gorczańskim” zabawiając naszych gości i kuracjuszy śpiewem i tańcem góralskim. W ostatnią niedzielę sierpnia odbyły się rabczańskie Gminne Dożynki w sołectwie Rdzawka, gdzie zespoły godnie reprezentowały Gorczański oddział Związku Podhalan z Rabki.

We wrześniu tego roku uczestniczyliśmy jako gość specjalny w „VI Beskidzkiej Podkówecce” oraz daliśmy oprawę „ Mszy Pasterskiej” w Sanktuarium Ludźmierskim.

W październiku odwiedziliśmy naszą zaprzyjaźnioną parafię Św. Faustyny Dziewicy w Częstochowie, biorąc czynny udział wspólnie z członkami ZP w góralskiej mszy św.

W listopadzie daliśmy oprawę góralską na Ogólnopolskej Konferencji Naukowej w Muzeum Wł. Orkana pt.; „Tradycyjne rzemiosło i przemysł wiejski Karpat Polskich”. Zespoły zaprezentowały się też w Mszanie Dolnej na „Targach Ślubnych” w Starej Winiarni.

W grudniu na zaproszenie naszych rabczańskich władz odwiedziliśmy Termy Chochołowskie, gdzie braliśmy udział w podpisaniu porozumienia o budowie Rabczańskich Term. Dzieciaki nasze odwiedził też św. Mikołaj,wręczając im upominki za całoroczną ciężką pracę na rzecz zespołu w promowaniu naszej rodzinnej miejscowości i naszej kultury góralskiej.

  Opr. Stanisław Wójciak