Gorczański Oddział
Zwiąku Podhalan w Rabce-Zdroj

Odkryj Beskid Wyspowy – nocne wejście na Luboń Wielki

8 lipca 2018

Nocne wejście na Luboń WielkiLuboń Wielki (1022 m.n.p.m.) był kolejnym szczytem zdobytym przez uczestników akcji „Odkryj Beskid Wyspowy”, która w weekend gościła w gminie Rabka-Zdrój. Wycieczka odbyła się w sobotę wieczorem i prowadziła szlakiem zielonym z Zarytego.

 

Było to jedno z nielicznych tegorocznych nocnych wejść na szczyt. Uczestników wycieczki powitał przy schronisku PTTK na Luboniu Wielkim w imieniu gospodarzy i organizatorów Edward Żarnowski, prezes Gorczańskiego Oddziału Związku Podhalan w Rabce-Zdroju. Spotkanie na szczycie tradycyjnie rozpoczęło się mszą św., którą przy kapliczce Matki Boskiej Lubońskiej odprawili ks. Tadeusz Bogucki, proboszcz parafii pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Rabce Zarytem i ks. dr Paweł Dłużniak, proboszcz parafii pw. św. Marii Magdaleny w Rabce- Zdroju, zarazem kapelan Oddziału Gorczańskiego Związku Podhalan w Rabce-Zdrój. Dla ks. Duźniaka była to szczególna uroczystość, bowiem obchodzi on w tym roku jubileusz 40-lecia kapłaństwa. Nie zapomnieli o tym organizatorzy spotkania na Luboniu Wielkim. Wiceprezes ZP Kazimierz Zapała przypomniał życiorys proboszcza i wspólnie z prezesem złożyli mu w imieniu wszystkich życzenia i okolicznościowy dyplom. Następnie wszyscy zebrani, wspólnie z zespołem Robcusie, odśpiewali ks. Duźniakowi tradycyjne „Sto lat”. Oprawę wokalno-muzyczną nabożeństwa przygotował wspomniany już zespół Robcusie pod kierownictwem Jana Surówki.

Przed mszą był czas na odpoczynek, poczęstunek i tradycyjne konkursy akcji Odkryj Beskid Wyspowy. Oto ich wyniki:

NAJMŁODSZY UCZESTNIK SPOTKANIA: Jakub Zachwieja /2,5 miesiąca/, Rabka- Zdrój

NAJSTARSZY: Józef Żurek /78 lat/ Rabka- Zdrój

UCZESTNIK Z NAJDALSZEGO ZAKĄTKA POLSKI: Dorota Perko, Białystok

KONKURS WIEDZY O BESKIDZIE WYSPOWYM i ORGANIZATORACH:

I m Piotr Banach, Lipowe

II m Wioletta Kokosińska, Kraków

III m Tomasz Przybytek, Podłopień

NAJMILSZA: Małgorzata Blecharczyk, Rabka- Zdrój

NAJMILSZY: Łukasz Jarczak, Krzewica k. Tomaszowa Lubelskiego

Konkurs tańców regionalnych:

kobiety: I m Ewa Wygrecka, Bystra Podhalańska, II m Jadwiga Plata, Skawa, III m Aleksandra Maciaszek, Rabka- Zdrój,

mężczyźni: Piotr Palacz, Lipowe, II m Grzegorz Bednarczyk, Rabka- Zdrój,

III m Łukasz Jarczak, Krzewica

Nagrody wręczali zwycięzcom: Edward Żarnowski i Kazimierz Zapała. Nad bezpieczeństwem zebranych czuwała Grupa Podhalańska GOPR, sekcja Rabka- Zdrój i Niedźwiedź.

Organizatorami i gospodarzami byli: Miasto Rabka- Zdrój, Gorczański Oddział Związku Podhalan w Rabce, Forum Gmin Beskidu Wyspowego, FRR Rabka, Województwo Małopolskie. Wydarzenie zostało dofinansowane przez Województwo Małopolskie w ramach konkursu „Małopolska Gościnna”.

Materiał ze strony „rabka.pl”

Foto: Piotr Kuczaj.